שווה להציץ, האקדמיה ללשון העברית. פה קבור הכלב – שגעון!

האקדמיה ללשון עברית

שווה להציץ, האקדמיה ללשון העברית. פה קבור הכלב - שגעון!

האקדמיה ללשון עברית

הפעם בפינה "שווה להציץ" הקפדתי על עברית תקינה, בלי אנגלית ובלי לַהֲטוּטִים (קונצים). רק אני והיפה שלי. השפה העברית.

שנים ספורות לאחר שמדינת ישראל הוקמה, כנסת ישראל חוקקה את חוק היסוד להפעלת האקדמיה ללשון העברית, המוסד היחיד במדינה שההחלטות שלו בשפה העברית מחייבות את מוסדות המדינה. האקדמיה החלה לפעול בשנת 1954 כשמטרותיה: לחקור את השפה עברית, לפתח אותה, לפעול לשמירת מעמדה ולהעלות את קרנה בקרב הציבור.

ופה קבור הכלב! שגעון!

באמצעות אתר נעים לעיניים ועשיר במידע ודף פייסבוק מצחיק שחי וזורם עם הזמנים החדישים, הפכה האקדמיה למוסד שהוא אור יקרות וכוכבו דורך. אני מבקרת באתר ובדף הפייסבוק של האקדמיה כשאיני בטוחה בהגיה ובכתיבה תקינות של מילה וגם כדי לבלות בנעימים.

האקדמיה פעילה גם בטוויטר, באינסטגרם ובטיקטוק. כן יש באתר את כל הסמלים הרלוונטיים של הרשתות החברתיות.

באתר וברשומות (פוסטים בפייסבוק) תמצאו: מאגרי מידע, פרסומים, השתלמויות, כללי דקדוק, פיסוק ותחביר, מטבעות וחידודי לשון, איך לומר ולכתוב, פניות של האקדמיה אל הציבור הרחב להציע מילים עבריות למילים לועזיות, ביקורים באקדמיה, מקורות והיסטוריה של המילים, כתבי עת וספרים שניתן לקנות ועוד ועוד.

באופן אישי, התפתחות של שפה מרתקת אותי והאוצרות של האקדמיה ללשון עברית מספקים התבוננות על ההתפתחות, על העבר וההווה ואולי קצת גם על העתיד. "על הדרך" המוסד הזה עושה לכל התלמידים שלו גם בית ספר לשיווק וליצירתיות, ובעיקר איך לקחת דבר משעמם ולהפוך אותו לנגיש, מעניין ומגניב.

אני ממליצה לכם להיכנס מדי פעם לדף הפייסבוק של האקדמיה, להרהיב עוז ולחפש ברשומות הפייסבוק את החידושים האחרונים בשפה העברית. חיוך יעלה על שפתיכם ונועם יתפשט בגופכם בגלל ההומור, האיורים החמודים, החיבור של השפה העברית אל נושאים עכשווים והדיונים הרועשים. הפרידה של שלומית ויהודה, משמעות שמות, פוסטים מצחיקים על פיסוק, ואם היום לא בא לי כי אני רוצה, המשמעות של האות יוד ומה זה תבור?

בקיצור, עברית שפה יפה, חיה ובועטת. אגב, לפי האקדמיה ללשון עברית, המילה הנפוצה בעברית היא "לא". מה דעתכם להפוך אותה ל"כן"? 😊

האתר השווה של האקדמיה ללשון עברית ודף הפייסבוק שלה. א מחייה! (הנאה מנצחת ביידיש, הייתי חייבת להגניב קצת מן השפה היפה הזו)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *