מהי אדמיניסטרציה?

ספרים על שולחן אדמיניסטרציה

מתחילה עם הגדרה טכנית, יש שיאמרו מצ'עממת. לא להקשיב להם. 😊 אדמינסיטרציה היא מילה מלטינית שמשמעה "מִנְהָל". שם כולל לכל פעולות הניהול, תכנון, ארגון, תיאום, תזמון, נוהלים ובקרה.  בחברות ובארגונים יש מנהלים מקצועיים בתחומים שונים. אחד מהם הוא מנהל אדמיניסטרטיבי/משרד. 

קצת עובדות היסטוריות. הנייר נוצר בשנת 105 לספירה וסיפק את הבסיס לאדמיניסטרציה, כי "עכשיו" היה עם מה לעבוד. בין לבין תקופתנו אנו, כל מהפכה אנושית, הקפיצה את האדמיניסטרציה והצורך בה. ההיסטוריונים מציינים כי "אדמיניסטרציה ציבורית" החלה במאה השביעית לספירה, ודווקא לא באיזו נסיכות גרמנית חובבת סדר ודיוק, ארגון ושיטתיות, אלא ביוון ובמצרים. כדי להקשיב לנתינים, בתכל'ס לעקוב אחריהם. כמו האח הגדול. אלא שאחר כך קלטו שאפשר להשתמש בתחום גם לטובת הנתינים. 

בחזרה לימינו. כל חברה וארגון קובעים מהם תחומי האחריות של המנהל האדמיניסטרטיבי. בין תחומי העשיה העיקריים: מזכירות, תפעול, נהלים ושיטות עבודה, פרויקטים רבי ממשקים וחוצי ארגון, סדר וארגון, תפעול כספי, משאבי אנוש, ספקים ורכש, ניהול קשרי לקוחות, תמיכה בשיווק ובמכירות, ניהול רשתות חברתיות, תמיכה במערכות מידע ו-IT ועוד. בחברות וארגונים קטנים עד בינוניים לרב אדם אחד מבצע את כל התחומים, בחברות וארגונים בינוניים וגדולים לרב התפקיד מפוצל לתפקידים שונים.

חשיבות האדמיניסטרציה בחברות ובארגונים:

*תשתיות אדמניסטרציה ותפעול חזקות הן הבסיס של כל חברה וארגון להצלחה ולצמיחה.

*אדמיניסטרציה היא הפנים של כל חברה וארגון ויש בה כיום נגיעה כמעט בכל תחומי הפעילות שלהם.

*התפקיד כיום יותר רוחבי, מערכתי ורב ממשקים: הנהלה, עובדים, לקוחות, ספקים, רשויות, טכנולוגיות.

*העוסקים באדמיניסטרציה נדרשים להרבה יותר מיומנויות, כישורים, ניסיון, ידע, לימוד מתמיד ויוזמה.

*ישנם חברות וארגונים שהפנימו את חשיבות התפקיד להצלחתם, מאפשרים יותר יוזמה, קבלת החלטות ומקום להשפעה לעוסקים בתפקיד. אלה באים לעתים לידי ביטוי גם בתנאי העסקה, בעיקר בחברות סטארט אפ והייטק. רוב החברות והארגונים עדיין לא שם. לכן העוסקים באדמיניסטרציה צריכים להמשיך לקדם הבנת חשיבות התחום להצלחתם.

*במקביל, עליהם לפתח את המקצוע כל אחד בתחומיו ובמקום עבודתו ובקהילות מקצועיות המהוות בית לפיתוח מקצועי, התייעצות וסיוע הדדיים.

*הבנה מעמיקה של ליבת החברה או הארגון של העוסקים בתחום תבדל אותם מעמיתיהם ותאפשר להם:

*לבצע את תפקידם הרבה יותר טוב – ידעו הרבה יותר.

*להפוך את עצמם לגורם יותר משפיע ושדעתם מתבקשת.

*ליזום, לעשות יותר, לשפר ולתרום יותר להצלחת החברה והארגון.

*הבנת מעמיקה של ליבת ההחברה או הארגון, מחייבת המון השקעה שלכם ושיתוף פעולה של ההנהלה ובעלי תפקידים נוספים.

*חשוב לציין, כי אין הכוונה כי העוסקים באדמיניסטרציה יהיו עכשיו מדענים, כלכלניים או מתכנתים, אך כן יהיו להם יותר ידע וכלים לעשות ולתרום למקום עבודתם.

*שיפור תנאי העסקה.

למה לצפות בסרטון?

הגדרה ברורה של התפקיד
ראיה מערכתית של התפקיד
התפתחות אישית ומקצועית
ניהול קריירה
מיתוג אישי
סיוע בגיוס עובדים (הגדרת תפקיד)
הכשרה וחפיפת עובד חדש
יחצנות והסבר על חשיבות התפקיד
וגם כי לקח לי זמן להכין את הסרטון 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *